Co należy załatwić przed zagranicznym wyjazdem? Istotne wiadomości

Posted on 05/05/2022 7:34am

Każdy wyjazd za granicę wymaga nieźle opracowanego planu. O sporej ilości rzeczy trzeba pomyśleć pewien czas wcześniej, a pewną ilość możemy zostawić na ostatnie dni przed wyjazdem. Czasami zwykłe czynności mogą zabrać sporo czasu albo nawet podczas ich realizacji mogą wyniknąć nieoczekiwane kłopoty. By mieć wszystko pod kontrolą i czuć się nieźle przygotowanym do wyjazdu, rozpocznijmy działania odpowiednio wcześnie.

kredyt - malowidło
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com
Dobrze jest sporządzić sobie listę, w której kolejności odwiedzimy lokalne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, jakie mamy w swoich notatkach, by nic nie ominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy nasz paszport będzie nam potrzebny? Kiedy wybieramy się do państwa spoza Unii Europejskiej – na pewno tak, ponieważ paszport zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? WNiosek o dowód złożymy w urzędzie miejskim (za darmo), a paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Gdy wybieramy się z dziećmi i one muszą posiadać taki dokument. Jeśli ubezpieczamy się w Polsce, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji problemów zdrowotnych lub pilnej potrzeby otrzymania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zostało uznane.

Zachęcamy Cię, byś wszedł na hiperłącze do wpisu. Tam znajdziesz inne niezwykle intrygujące informacje na podobny temat do tego, który opracowaliśmy na tej stronie.

Jeśli o zdrowiu mowa – trzeba umówić się do lekarza pierwszego kontaktu, by upewnić się, czy wszystko jest ok. Kontrolna wizyta u dentysty także może ocalić nas przed dużymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor. By zdecydować się na najkorzystniejszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Po przyjeździe także możemy zamienić gotówkę, jednak po pierwsze – z jakąś gotówką w obcej walucie powinniśmy pojechać, a po drugie – dobrze jest z tym poczekać, bo kantor na lotnisku czy dworcu bywa dość drogi. Przyjezdni i tak pozwolą mu zarobić.

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego się wybieramy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba wcześniej zgłosić nasz wyjazd a potem powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie gminy, nawet drogą internetową.