Co należy załatwić przed zagranicznym wyjazdem? Istotne wiadomości

Posted on 23/07/2019 3:39pm

Każdy wyjazd za granicę wymaga nieźle opracowanego planu. O sporej ilości rzeczy trzeba pomyśleć pewien czas wcześniej, a pewną ilość możemy zostawić na ostatnie dni przed wyjazdem. Czasami zwykłe czynności mogą zabrać sporo czasu albo nawet podczas ich realizacji mogą wyniknąć nieoczekiwane kłopoty. By mieć wszystko pod kontrolą i czuć się nieźle przygotowanym do wyjazdu, rozpocznijmy działania odpowiednio wcześnie.

kredyt - malowidło
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com
Dobrze jest sporządzić sobie listę, w której kolejności odwiedzimy lokalne urzędy, kantory, sklepy i pozostałe punkty, jakie mamy w swoich notatkach, by nic nie ominąć. Przede wszystkim sprawdźmy nasze dokumenty – czy dowód osobisty nie przestanie być ważny? Czy nasz paszport będzie nam potrzebny? Kiedy wybieramy się do państwa spoza Unii Europejskiej – na pewno tak, ponieważ paszport zaświadczy o naszej tożsamości oraz poświadczy nasze obywatelstwo. Czy nadal jest ważny i czy nie trzeba go wymienić? WNiosek o dowód złożymy w urzędzie miejskim (za darmo), a paszport w urzędzie wojewódzkim (opłata wynosi 140 lub 70 złotych). Gdy wybieramy się z dziećmi i one muszą posiadać taki dokument. Jeśli ubezpieczamy się w Polsce, wyróbmy kartę EKUZ, żeby w sytuacji problemów zdrowotnych lub pilnej potrzeby otrzymania niezbędnej opieki medycznej nasze ubezpieczenie zostało uznane. Jeśli o zdrowiu mowa – trzeba umówić się do lekarza pierwszego kontaktu, by upewnić się, czy wszystko jest ok. Kontrolna wizyta u dentysty także może ocalić nas przed dużymi wydatkami. Jeżeli chodzi o pieniądze, oczywiście w wymianie waluty pomoże kantor (polecamy). By zdecydować się na najkorzystniejszy kurs do wymiany pieniędzy, możemy przejść 2-3 kantory dla porównania zanim to zrobimy. Po przyjeździe także możemy zamienić gotówkę, jednak po pierwsze – z jakąś gotówką w obcej walucie powinniśmy pojechać, a po drugie – dobrze jest z tym poczekać, bo kantor kantor Zielona Góra na lotnisku czy dworcu bywa dość drogi. Przyjezdni i tak pozwolą mu zarobić.

Warto sprawdzić, czy w miejscu, do jakiego się wybieramy, mamy kogoś zaprzyjaźnionego. Trzeba wcześniej zgłosić nasz wyjazd a potem powrót. Zgłaszamy te rzeczy w urzędzie gminy, nawet drogą internetową.