Kredyt konsumencki - na co zwrócić uwagę?

Posted on 15/10/2019 10:18am

Decydując się na kredyt konsumencki musimy wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić szczególną uwagę przy rozważaniu oferty. Nie możemy zapominać, że banki stosują różne haczyki w konstruowaniu swoich ofert kredytowych.

płótno - bank
Author: Theo Crazzolara
Source: http://www.flickr.com
Jeśli uznamy, że chwilowo brakuje nam pieniędzy i nie obejdziemy się bez wspomożenia się kredytem, powinniśmy rozważyć, który z oferowanych produktów kredytowych jest właściwy do sfinansowania przewidzianego wydatku. To na jaki kredyt się zdecydujemy, powinno być uzależnione od konkretnych potrzeb i możliwości. Mając świadomość finansowania staramy się więc wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, może to być ratę (zobacz więcej dowiesz się na tej stronie) gotówkowy, karta kredytowa bądź zakup ratalny. Zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ofertę w swoim banku, a konkretnie na przykład dowiedzieć się jakie są możliwości obniżenia oprocentowania zaciągniętego kredytu. Pamiętajmy, że bez względu nato czy jest to Kraków, Poznań czy Sanok banki mają taką sama ofertę, jednak czasem pojawiają się pewne promocje. Jeżeli jesteśmy wieloletnim klientem, może okazać się, że otrzymamy lepszą ofertę aniżeli nowy klient. Nie będzie to raczej duża różnica, lecz biorąc pod uwagę oprocentowanie kilkuletniego zobowiązania możemy w dużym stopniu odciążyć domowy budżet.

Musimy przemyśleć jaki będzie dla nas odpowiedni okres kredytowania. Trzeba pamiętać, że im wyższe kredyty, tym większe odsetki. Zanim zdecydujemy się na racie (zobacz wróć) na dużą kwotę, musimy obliczyć sumę do spłaty wraz z odsetkami, tak aby mieć pewność, iż rzeczywiście zdołamy wywiązać się ze zobowiązania w określonym czasie. Pamiętajmy też o dodatkowych kosztach kredytu gotówkowego, takich jak prowizja i ubezpieczenie. O ile ubezpieczenie może nie obowiązywać przy mniejszych kwotach, to z prowizją spotkamy się niemal zawsze. Prowizja może być odliczona od kredytu (np. zamiast pożyczonych 10 000 zł, o które wnioskowaliśmy na nasze konto wpłynie 9 500 zł) bądź może być wliczona w kredytowaną kwotę (np. otrzymamy 10 500 zł, ale całość będzie podlegać odsetkom).

Niektóre kredyty możemy zaciągnąć bez zgody współmałżonka. Wtedy kredyt spłaca kredytobiorca. Jednakże musimy pamiętać, iż w przypadku niespłacania kredytu, należność zostanie wyegzekwowana kolejno z jego dóbr osobistych (nabytych poprzez dziedziczenie, zapis bądź darowiznę, ale także dóbr małżeńskich), z wynagrodzenia kredytobiorcy bądź praw autorskich czy innych praw twórcy. Współmałżonek poniesie odpowiedzialność jeżeli małżonek zaciągnął kredyt na rozwój wspólnie prowadzonej działalności gospodarczej.