W jakich sytuacjach powinniśmy stosować liczarki banknotów? Jak działają? O czym warto wiedzieć?

Posted on 24/05/2022 9:27am

Liczarki do banknotów są urządzeniami, jakie przeznaczone są do mechanicznego, automatycznego liczenia banknotów. Takie funkcje są rzeczywiście przydatne oraz nowoczesne, pozwalają zaoszczędzić czas, maksymalizują też wydajność liczenia. Eliminują także błędy, jakie mogą pojawiać się podczas ręcznego liczenia pieniędzy. Każdy, kto obraca sporą gotówką powinien nabyć takie urządzenie.

Sterta banknotów do przeliczenia - nada się liczarka do banknotów
Author: Vsevolod Knyazev
Source: http://www.flickr.com
Liczarka banknotów odpowiedzialna jest za trzy podstawowe funkcje. Z jednej strony jest to liczenie, czyli funkcja, jaka odnosi się do przeliczania banknotów wyłożonych na podajniku. Z innej strony istnieje odliczanie, maszyna w ten sposób odlicza z pliku banknotów konkretną ilość banknotów. Ostatnia funkcja to sumowanie, bo liczarka może dodawać do siebie wyniki różnorodnych przeliczeń. Liczarki banknotów podzielimy na liczące banknoty (www.snmw.pl) luzem oraz przeliczające banknoty w paczkach, jakie są jednakowoż wykorzystywane wyłącznie w sortowniach banknotów.

Określone rodzaje liczarek mają możliwość przeliczenia nie tylko banknotów, lecz również kuponów oraz różnorodnych dokumentów, które pełnią wymagania liczarki, co do ich rozmiarów. Co więcej, niektóre osoby zakupują przy okazji tester banknotów, dzięki któremu można sprawdzić, czy konkretne banknoty nie są podrobione. Możemy je nabyć w tych samych sklepach, w jakich mamy liczarki. Każda z nich odznacza się konkretną ilością banknotów, która powinna być przeliczana na minutę, co oznacza, że mają różnorodną szybkość liczenia.

Bardzo dużo nieskomplikowanych maszyn ma tylko jedną szybkość, pozostałe trzy, a nawet więcej. Jakie są największe plusy liczarki? Bez wątpienia jej nieomylność, bo zapewnia zawsze normalne przeliczenie banknotów, a to w sumie najbardziej istotne, jak planujemy poznać dokładną liczbę banknotów. Nad tym, że banknoty są prawidłowo przeliczane czuwa specjalny czujnik detekcji. Dzięki niemu mamy pewność, iż wszystko jest dokładnie przeliczone. Taki czujnik działa na zasadzie zweryfikowania gęstości papieru. Prześwietlamy pierwszy pobrany banknot, w takiej sytuacji też urządzenie ocenia jak prezentuje się gęstość papier, z jakiego jest stworzony. Kolejne banknoty zestawiane są z pierwszym, który oceniany jest jako wzorzec. Jak gęstość papieru jest różna od wzorca, przykładowo banknoty sklejone, wtedy maszyna (sprawdź: produkcja maszyn) zatrzymuje się i pokazuje błąd.